Agnieszka Zakrzewicz swą dziennikarską pracę rozpoczęła w Radiu Watykańskim. Dziś, mieszkając od 20 lat w Rzymie i pracując jako korespondent zagraniczny dla polskich mediów, opowiada o kulisach Kościoła i Watykanu. W szczególności o tych sprawach, które najbardziej dotykają problemu kobiet w funkcjonowaniu tej instytucji, pedofilii, homoseksualizmu, sekularyzacji współczesnego społeczeństwa oraz przemian Kościoła katolickiego w epoce „postwojtyłowej“. W blogu „W cieniu San Pietro“ znajdziecie wszystko to, o czym otwarcie pisze prasa zagraniczna, a o czym z trudnością przeczytacie w prasie polskiej.

Ukazało się wdanie włoskie "Watykańskiego labiryntu"

Ukazało się wdanie włoskie "Watykańskiego labiryntu"

Kliknij "lubię to" - W cieniu San Pietro fan page na Facebook

środa, 24 listopada 2010

4. Pedofilia i homoseksualizm

„Odczuwam wstyd i ból“ – powiedział papież Benedykt XVI podczas pielgrzymki na Maltę, gdzie spotkał się z ośmioma ofiarami księży pedofilów. „Papież płakał razem z nami“ – wyznała jedna z ofiar, po wyjściu z prywatnego spotkania w maltańskiej nuncjaturze. „Kościół robi wszystko i będzie robił dalej wszystko co w jego mocy, aby prowadzić dochodzenie i oddać winnych w ręce sprawiedliwości“ – obiecał Ratzinger. Wśród wiernych witających przywódcę Watykanu nie było protestujących. Pielgrzymka odbyła się w spokojnej atmosferze, choć na kilka dni przed wizytą również w stolicy Malty pojawiły się obraźliwe napisy na murach, a na trzech plakatach przedstawiających papieża, domalowano charakterystyczny wąsik, jaki miał Hitler.

Czy to szczery akt skruchy, czy krokodyle łzy Kościoła kat.? Nasuwa się wątpliwość po wystąpieniu kardynała Tarcisio Bertone podczas pielgrzymki do Chile 12 kwietnia 2010 r.: „Nie ma żadnego związku pomiędzy celibatem i pedofilią, jest natomiast związek pomiędzy homoseksualizmem a pedofilią“. Słowa watykańskiego sekretarza stanu wywołały we Włoszech głębokie oburzenie, lawinę protestów, polemikę i prowokacje polityczne. Parlamentarzystka Partii Demokratycznej – Anna Paola Concia i historyczny lider włoskiego ruchu homoseksualnego – Aurelio Mancuso, zaproponowali by każdy homoseksualista zaadoptował katolika, aby wyleczyć go z homofobii.

Nawet Włoskie Stowarzyszenie Psychiatrów i Psychologów Katolickich nie jest przekonane do błyskotliwej diagnozy kardynała Bertone. „Tezy łączące homoseksualizm i pedofilię nie mają żadnych podstaw“ – powiedział Tonino Cantelmi, prezes stowarzyszenia. – „Większość aktów pedofilii jest dokonywany przez rodziców w stosunku do własnych dzieci, w przypadku księży pedofilii – często zdarza się, że mają orientację homoseksualną i wykorzystują nieletnich, ale homoseksualizm nie ma nic wspólnego z pedofilią.“ – tłumaczył.
Także z Centrum Studiów Teologicznych w Mediolanie nadszedł bardzo cierpki komentarz: „Zamiast dyskredytować homoseksualistów, kardynał Bertone powinien zająć się sprawą seminarium św. Piusa X, do którego uczęszczają chłopcy służący w Bazylice św. Piotra, widząc że nikt nie chce już przysyłać nowych ministrantów, bo również i tam miały miejsca molestowania seksualne.“

Włoski ruch homoseksualny zaprotestował. Paola Concia – liderka ruchu – wyraziła swoje „bezgraniczne oburzenie“, że jeszcze dziś wysocy hierarchowie Kościoła katolickiego wyrażają tak prymitywne opinie. „Zrównanie homoseksualizmu i pedofilii to fałsz i nikczemność. Nie ma żadnych podstaw naukowych i uderza w godność milionów gejów i lesbijek na całym świecie. To potwierdza cynizm, brak skrupułów i okrucieństwo hierarchów watykańskich, którzy przez lata kryli pedofilię, a teraz szukają alibi.“ – można przeczytać w komunikacie stowarzyszenia Arcigay. „Jeżeli watykański sekretarz stanu jest przekonany o tym, co mówi – niech wyrzuci wszystkich księży homoseksualistów i niech zacznie od Kurii Watykańskiej“ – powiedział Aurelio Mancuso.

Deklaracja watykańskiego sekretarza stanu wywołała protest rządu francuskiego, wyrażony poprzez notę ministerstwa spraw zagranicznych. „To porównanie jest nie do przyjęcia i potępiamy je“ – powiedział rzecznik Quai d'Orsay, Bernard Valero: „Francja jest zaangażowana w walkę przeciwko dyskryminacji i uprzedzeniom związanym z orientacją seksualną i z tożsamością jednostki.“
Rzecznik Watykanu – ojciec Federico Lombardi, próbując ratować sytuację, dolał tylko oliwy do ognia: „Kardynał Bertone odnosił się jedynie do problemu w łonie Kościoła, a nie w stosunku do populacji świata. Hierarchowie watykańscy nie uważają, aby należało do ich kompetencji wyrażanie opinii natury psychologicznej czy medycznej.“ Jednym słowem, dla rzecznika Watykanu, homoseksualizm to choroba.

Również były prezydent miasta Rzymu skrytykował kardynała Bertone: „Każda próba łączenia pedofilii i homoseksualizmu jest niewłaściwa i niebezpieczna. Musimy wszyscy bardzo uważać, aby nie rzucać nasion na glebę nietolerancji i dyskryminacji, która jest bardzo urodzajna“. – powiedział Walter Veltronii.

Kilka dni wcześniej włoski dziennik La Repubblica opublikował informacje o protestach przeciwko wizycie papieża Jana Pawła II w Wielkiej Brytanii. Znany brytyjski genetyk i pisarz, Richard Dawkins – lider międzynarodowego ruchu ateistów, zaczął zbierać podpisy pod petycją proponującą aresztowanie papieża Benedykta XVI podczas jego wizyty w Anglii, za ukrywanie zbroni pedofilii.

Zamiast dokonać „mea culpa“ Watykan szuka kozła ofiarnego, którego można złożyć na ołtarzu pedofilii. Polowanie na czarownice się zaczęło. Jak można dowiedzieć się z portali homoseksualnych, gdzie także księża geje wymieniają się opiniami – w Kościele katolickim nastąpiło wyraźne przykręcenie śrubki tolerancji. Jest przykaz odgórny, aby tropić księży homoseksualistów – Kościół wydał sobie wewnętrzną walkę z własną naturą.

Agnieszka Zakrzewicz, z Rzymu
kwiecień 2010

http://www.nie.com.pl/art23168.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.