Agnieszka Zakrzewicz swą dziennikarską pracę rozpoczęła w Radiu Watykańskim. Dziś, mieszkając od 20 lat w Rzymie i pracując jako korespondent zagraniczny dla polskich mediów, opowiada o kulisach Kościoła i Watykanu. W szczególności o tych sprawach, które najbardziej dotykają problemu kobiet w funkcjonowaniu tej instytucji, pedofilii, homoseksualizmu, sekularyzacji współczesnego społeczeństwa oraz przemian Kościoła katolickiego w epoce „postwojtyłowej“. W blogu „W cieniu San Pietro“ znajdziecie wszystko to, o czym otwarcie pisze prasa zagraniczna, a o czym z trudnością przeczytacie w prasie polskiej.

Ukazało się wdanie włoskie "Watykańskiego labiryntu"

Ukazało się wdanie włoskie "Watykańskiego labiryntu"

Kliknij "lubię to" - W cieniu San Pietro fan page na Facebook

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

126. Gdyby przeprowadzić wybory na świętego, Karol Wojtyła by je wygrał OPINIE:

John L. Allen Jr. – dziennikarz amerykański specjalizujący się od lat w sprawach Kościoła katolickiego. Od 1997 roku jest korespondentem „National Catholic Reporter”, komentuje wydarzenia z Watykanu dla CNN i pisze dla nowojorskiego „Newsweeka”. Jest także autorem kilku książek o Benedykcie XVI między innymi Papież Benedykt XVI: Biografia Josepha Ratzingera (Rebis, Poznań 2006) i Benedykt XVI: Początki pontyfikatu (Rebis, Poznań 2005) – a także monografii Opus Dei (Świat Książki, Warszawa 2006).
 ----------------------------------------------------------------------------------
Przed beatyfikacją Jana Pawła II napisał Pan artykuł, opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”, pod tytułem Fast-Track Saint (Przyśpieszony święty)*, w którym krytykował Pan zbyt szybkie wyniesienie na ołtarze sługi Bożego Karola Wojtyły. Dlaczego beatyfikacja papieża Polaka wywołała tyle polemik także w stanach Zjednoczonych?
Kiedy błogosławionym ma zostać jakiś papież, zawsze rodzi się pytanie, czy beatyfikuje się jego, czy raczej jego pontyfikat. To są dwie różne rzeczy. Na pontyfikat składają się także pomyłki, problemy, kontrowersje. Jan Paweł II, który rządził Kościołem przez dwadzieścia siedem lat, ma na swoim koncie wielkie sukcesy, ale także wielkie porażki. Moim zdaniem polemika wokół tej beatyfikacji wybuchła dlatego, że nie wiadomo, czy był to początek drogi do uświęcenia Karola Wojtyły, czy do uświęcenia jego długich rządów.
Czy więc beatyfikacja była próbą zamknięcia sprawy Maciela, a wraz z nią całego skandalu pedofilii?
Myślę, że beatyfikacja Jana Pawła II wynikała z głębokiego przeświadczenia, że był on święty i jest święty. Jeżeli jednak w Watykanie ktoś myślał, że w ten sposób zamknie się dyskusję o pedofilii – przeliczył się, bo wraz z wyniesieniem Wojtyły na ołtarze skandal nadużyć seksualnych wcale się nie zakończył i nie zakończy się, dopóki cała sprawa nie zostanie rozliczona. Moim zdaniem problem pedofilii w Kościele katolickim jest wciąż otwarty i żaden gest Watykanu go nie zamknie.
Pomimo wielu skandalów, które wyszły na jaw po śmierci papieża Polaka, Wojtyła zostanie świętym.
Mamy w ostatnich latach także inne przykłady „przyśpieszonych kanonizacji” – Matka Teresa z Kalkuty, Ojciec Pio i Josemaría Escrivá de Balaguer. Ich kult wśród wiernych zdecydował o tym, że tak szybko stali się świętymi. Osobiście uważam, że kanonizacja powinna być najbardziej demokratyczną procedurą w Kościele katolickim. Każda beatyfikacja czy kanonizacja powinna opierać się na zbiorowym przeświadczeniu – wręcz na ludowym przekonaniu – że dana osoba jest święta. W przypadku Jana Pawła II to przekonanie jest faktem. Gdyby przeprowadzić wybory na świętego, Karol Wojtyła by je wygrał, wyprzedzając wszystkich swoich poprzedników. Myślę więc, że nic nie stoi na przeszkodzie jego kanonizacji. Pośpiech, z jakim dokonano beatyfikacji i kanonizacji, tłumaczy także to, że ludzie Jana Pawła II są jeszcze w Watykanie, ale ich kariery zbliżają się ku końcowi – chcieli więc jak najszybciej doprowadzić do zakończenia procedur.
1 John L. Allen Jr., Fast-Track Saint, „Newsweek”, 17 kwietnia 2011.
 -------------------------------------------------------------------------------------------------
Fragment rozmowy pochodzi z książki AGNIESZKI ZAKRZEWICZGłosy spoza chóru. Rozmowy o Kościele, papieżach, homoseksualizmie, pedofilii i skandalach”, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszywa 2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.