Agnieszka Zakrzewicz swą dziennikarską pracę rozpoczęła w Radiu Watykańskim. Dziś, mieszkając od 20 lat w Rzymie i pracując jako korespondent zagraniczny dla polskich mediów, opowiada o kulisach Kościoła i Watykanu. W szczególności o tych sprawach, które najbardziej dotykają problemu kobiet w funkcjonowaniu tej instytucji, pedofilii, homoseksualizmu, sekularyzacji współczesnego społeczeństwa oraz przemian Kościoła katolickiego w epoce „postwojtyłowej“. W blogu „W cieniu San Pietro“ znajdziecie wszystko to, o czym otwarcie pisze prasa zagraniczna, a o czym z trudnością przeczytacie w prasie polskiej.

Ukazało się wdanie włoskie "Watykańskiego labiryntu"

Ukazało się wdanie włoskie "Watykańskiego labiryntu"

Kliknij "lubię to" - W cieniu San Pietro fan page na Facebook

niedziela, 15 września 2013

Agnieszka Zakrzewicz i i Ekke Overbeek zapraszają na dyskusję o problemie pedofilii w Kościele katolickim w Polsce i na świecie - Kraków, piątek, 20 września 2013
W ramach tegorocznych Dni Świeckości w Krakowie

zapraszamy na dyskusję o problemie pedofilii w Kościele katolickim w Polsce i na świecie z udziałem Agnieszki Zakrzewicz - korespondentki zagranicznej z Rzymu, autorki "Głosów spoza chóru" oraz "Watykańskiego labiryntu", książek będących zbiorem rozmów o współczesnych problemach Kościoła i Ekke Overbeeka - korespondenta mediów holenderskich, autora "Lękajcie się", pierwszej w kraju książki dającej głos polskim ofiarom pedofilii.

                                              
Piątek, 20 września 2013 roku, godz. 17.00
Arteteka - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego)

"Jak to jest w Polsce z tym molestowaniem seksualnym przez księży?" - to pytanie zadaje sobie wiele osób.
Śledząc doniesienia prasy, można odnieść wrażenie, że problem pedofilii klerykalnej dotyczy wielu krajów, ale nie Polski. Jak dotąd ojczyzna papieża Jana Pawła II wydawała się być krajem nieskazitelnym, tym lepszym miejscem, w którym pedofilia wśród duchownych nie miała miejsca. Czy tak jest naprawdę? Czy jesteśmy zieloną wyspą moralności, czy może raczej białą plamą na mapie wstydu, gdzie nie brakuje przemilczanych i skrzętnie ukrywanych ludzkich tragedii?
Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa autocenzura polskich mediów oraz służalcze podejście organów państwowych do Kościoła? Dlaczego w Polsce chroni się jedynie sprawców,  a nieliczne, odważające się przerwać milczenie ofiary skazuje na ostracyzm? Dlaczego wszelkie próby podjęcia tematu otrzymują natychmiast etykietkę antyklerykalnych oszczerstw?
Od ujawnienia tajnego dokumentu watykańskiego, który pod groźbą ekskomuniki zmuszał do milczenia tych wszystkich, którzy dowiedzieli się o nadużyciach seksualnych, a także ofiarę, minęło już kilka lat. Wciąż toczą się dyskusje na jego temat i zdania są podzielone.
Dziś jednak sytuacja zmieniła się diametralnie. Benedykt XVI ogłosił politykę jawności, przejrzystości, zera tolerancji i zadośćuczynienia ofiarom. Papież Franciszek chce podążać tą samą drogą i oznajmił, że problem pedofilii to "kwestia wiarygodności Kościoła".
W Polsce odnosi się jednak wrażenie, że ich słowa jeszcze nie dotarły do wszystkich biskupstw i parafii, zwłaszcza na głęboką polską prowincję; że tu nadal obowiązuje Crimen sollicitationis.
Pedofilia nie dotyczy tylko Kościoła, to palący problem społeczny, który dotyka wielu i obchodzi tych, którzy mają na względzie dobro dzieci. Jak długo będziemy jeszcze słyszeć: "To nie wasza sprawa!"?
Szczegóły na kpis.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.