Agnieszka Zakrzewicz swą dziennikarską pracę rozpoczęła w Radiu Watykańskim. Dziś, mieszkając od 20 lat w Rzymie i pracując jako korespondent zagraniczny dla polskich mediów, opowiada o kulisach Kościoła i Watykanu. W szczególności o tych sprawach, które najbardziej dotykają problemu kobiet w funkcjonowaniu tej instytucji, pedofilii, homoseksualizmu, sekularyzacji współczesnego społeczeństwa oraz przemian Kościoła katolickiego w epoce „postwojtyłowej“. W blogu „W cieniu San Pietro“ znajdziecie wszystko to, o czym otwarcie pisze prasa zagraniczna, a o czym z trudnością przeczytacie w prasie polskiej.

Ukazało się wdanie włoskie "Watykańskiego labiryntu"

Ukazało się wdanie włoskie "Watykańskiego labiryntu"

Kliknij "lubię to" - W cieniu San Pietro fan page na Facebook

niedziela, 15 września 2013

112. Pedofilia - kwestia wiarygodności Kościoła


Czy i jak Franciszek będzie walczył z plagą pedofilii klerykalnej, to się dopiero okaże w trakcie jego pontyfikatu. Oskarżenie wobec abp Józefa Wesołowskiego to na pewno jedno z większych wyzwań, przed którymi stanął dotąd papież. To także konkretna próba czy na tym polu naprawdę ma on zamiar kontynuować politykę swojego poprzednika: "zerowa tolerancja". Przede wszystkim jednak to upadek wielkiego tabu, że w Polsce i w Ameryce Łacińskiej nie istnieje problem pedofilii w Kościele katolickim.


Marcowe konklawe, które wybrało Jorge Maria Bergoglia na papieża nie było wolne od polemik związanych ze skandalem pedofilii. Dotyczyły one udziału w nim kardynałów: Seana Brady'ego, Rogera Mahony'ego i Godfrieda Danneelsa. Prymas Szkocji przyznał się 14 marca 2010, że w roku 1975 był obecny, gdy dwie spośród ofiar księdza pedofila Brendana Smytha zostały zmuszone do podpisania zobowiązania zachowania milczenia. Arcybiskupowi Los Angeles przypisuje się zatuszowanie 129 przypadków nadużyć seksualnych na nieletnich. Były prymas Belgii był przesłuchiwany przez policję i zarzucano mu, że zmuszał ofiary księży do milczenia.
Pomimo protestów stowarzyszeń ofiar pedofilii i amerykańskich organizacji katolickich wszyscy trzej wybierali nowego papieża.
Tylko szkocki kardynał Keith O'Brien, zamieszany w aferę homoseksualną, nie pojawił się w Rzymie, by uniknąć mediów. 25 lutego 2013 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację, a watykańskie biuro prasowe podało, że opuści Szkocję na jakiś czas, by "oddać się modlitwie i pokucie". 

Dopiero na początku kwietnia, przy okazji audiencji udzielonej aktualnemu prefektowi Kongregacji Doktryny Wiary, bp Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi, papież Franciszek po raz pierwszy zabrał głos w dramatycznej kwestii pedofilii klerykalnej, która wywarła głębokie piętno na Kościele. Bergoglio ogłosił wtedy oficjalnie, że jego zamiarem jest kontynuowanie linii Benedykta XVI - czyli zerowa tolerancja, wprowadzenie nowych norm chroniących nieletnich, pomoc ofiarom nadużyć seksualnych, konkretne procedury przeciwko winnym, zobowiązanie narodowych Konferencji Episkopatu, aby wdrażały normy wprowadzone już przez Watykan i pomagały w formułowaniu nowych, zapobiegających temu, by problemy się powtarzały. Franciszek powiedział również przy tej okazji, że walka z pedofilią to kwestia wiarygodności Kościoła.

Pierwszym konkretnym aktem potwierdzającym jego wolę było zreformowanie watykańskiego kodeksu karnego poprzez Motu Proprio ogłoszone 11 lipca br. Między innymi zostały zaostrzone kary za wszelkie nadużycia seksualne wobec nieletnich i rozszerzono definicję tego typu przestępstw, które obejmują teraz także prostytucję, handel żywym towarem, nakłanianie do nierządu, gwałt, produkcję oraz posiadanie pornografii dziecięcej. Nowe normy dotyczą przestępstw popełnianych nie tylko przez członków Kurii Rzymskiej, ale także przez pracowników Watykanu oraz instytucji z nim połączonych, również poza jego granicami, czyli na przykład na placówkach dyplomatycznych.
Zaostrzenie kar papież ogłosił krótko po tym, jak Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka poprosił Watykan o szczegółowe wyjaśnienia dotyczące skandalu pedofilii w Kościele.

Agnieszka Zakrzewicz z Rzymu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.