Agnieszka Zakrzewicz swą dziennikarską pracę rozpoczęła w Radiu Watykańskim. Dziś, mieszkając od 20 lat w Rzymie i pracując jako korespondent zagraniczny dla polskich mediów, opowiada o kulisach Kościoła i Watykanu. W szczególności o tych sprawach, które najbardziej dotykają problemu kobiet w funkcjonowaniu tej instytucji, pedofilii, homoseksualizmu, sekularyzacji współczesnego społeczeństwa oraz przemian Kościoła katolickiego w epoce „postwojtyłowej“. W blogu „W cieniu San Pietro“ znajdziecie wszystko to, o czym otwarcie pisze prasa zagraniczna, a o czym z trudnością przeczytacie w prasie polskiej.

Ukazało się wdanie włoskie "Watykańskiego labiryntu"

Ukazało się wdanie włoskie "Watykańskiego labiryntu"

Kliknij "lubię to" - W cieniu San Pietro fan page na Facebook

niedziela, 15 maja 2011

47. Sex and the Vatican


Zaledwie wyszła i już słychać wołania o pomstę do nieba! Chodzi o książkę "Sex and the Vatican" włoskiego dziennikarza Carmelo Abbate, która ukazała się we Włoszech i we Francji, napisaną po dochodzeniu dziennikarskim „Szalone noce księży gejów“ opublikowanym w tygodniku „Panorama“, i o którym już pisałam („Ksiądz kochanek księdza“ http://wcieniusanpietro.blogspot.com/2010/11/15-ksiadz-kochanek-ksiedza.html).


W ubiegłym roku przez 20 dni dziennikarz Carmelo Abbate, przy współpracy męskiej prostytutki, tropił księży uczęszczających do znanych lokali gejowskich w dzielnicach Testaccio oraz Gay Village. Materiał (także filmowy) opublikowany w internecie wstrząsnął Watykanem i Kurią Rzymską. Wikariat zrobił przegląd wszystkich księży, którzy znajdują się w Rzymie z powodu studiów oraz pracy i zidentyfikował w końcu bohaterów homo sekscesów.

Paolo Patane - prezydent włoskiego stowarzyszenia Arcigay - określił reportaż opublikowany przez "Panoramę" jako brzydki rozdział włoskiego dziennikarstwa. „Reakcja Watykanu uderza przede wszystkim we wszystkich gejów - którzy są napiętnowani jako zło. Robi przestępców z księży homoseksualistów, zapominając, że podwójne życie dotyczy także księży heteroseksualistów, jak również inne osoby "normalne": polityków oraz tysiące mężów i żon“ - można było przeczytać w komunikacie oficjalnym Arcigay.


Carmelo Abbate postanowił jednak kontynuować swoje nocne dochodzenia dziennikarskie prowadząc je w Rzymie i w innych miastach Włoch. Rezultaty bez wątpienia natchnęłyby nawet Boccaccia. Księża każdej narodowości, którzy w dzień przemykają w długich czarnych sutannach w okolicach San Pietro, w nocy harcują w obcisłych dżinsach po gejowskich klubach i czerpią pełnymi garściami z tego, co oferuje Roma by night. To długi reportaż złożony z dat, dialogów, opisów spotkań mniej i bardziej intymnych, czasami robiących dość mocne wrażenie. Jego bohaterami są księża homoseksualiści prowadzący podwójne życie – ukrywający się pod inną tożsamością na popularnych gejowskich chatach, dorabiający do duszpasterskiej pensji jako męskie prostytutki, ale nie tylko… Tym razem mowa także o zakonnicach lesbijkach i o siostrach zakonnych ukrywających swoje heteroseksualne romanse i czasami dokonujących nielegalne aborcje, o problemie matek i dzieci księży, które wysłały do Benedykta XVI list opowiadający o ich trudnym losie (często zmuszane przez ojców w sutannach do skrobanek lub do oddawania noworodków do adopcji lub porzucane bez żadnej pomocy, jeśli zdecydują się urodzić). Można poczytać także o wysokich hierarchach watykańskich przyłapanych przez policję na korzystaniu z usług prostytutek wszelkiego rodzaju i maści.


Jak się tłumaczy Carmelo Abbate - jego celem nie jest napiętnowanie życia prywatnego osób duchownych, które w końcu robią tylko to, co pospolici grzesznicy, lecz krytyka całego seksofobicznego systemu Kościoła. Widać, że księża i zakonnice mają olbrzymią potrzebę rozmawiania o swoich problemach seksualnych i po cichu przyznają się do tego, co robią - mając jedyną nadzieję w tym, że prawda odsłoni obłudę. Im więcej zakazów, im więcej seksofobii w Kościele, tym bardziej smakuje owoc zakazany i ma się większą potrzebę popełniania grzechu – to teza „Sex and the Vatican“, którą Abbate stawia na podstawie doświadczeń empirycznych i rozmów.


Agnieszka Zakrzewicz z Rzymui jak tu nie grzeszyć...?
1 komentarz:

  1. Czy można tą książkę dostać w polskiej wersji językowej ?

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.