Agnieszka Zakrzewicz swą dziennikarską pracę rozpoczęła w Radiu Watykańskim. Dziś, mieszkając od 20 lat w Rzymie i pracując jako korespondent zagraniczny dla polskich mediów, opowiada o kulisach Kościoła i Watykanu. W szczególności o tych sprawach, które najbardziej dotykają problemu kobiet w funkcjonowaniu tej instytucji, pedofilii, homoseksualizmu, sekularyzacji współczesnego społeczeństwa oraz przemian Kościoła katolickiego w epoce „postwojtyłowej“. W blogu „W cieniu San Pietro“ znajdziecie wszystko to, o czym otwarcie pisze prasa zagraniczna, a o czym z trudnością przeczytacie w prasie polskiej.

Ukazało się wdanie włoskie "Watykańskiego labiryntu"

Ukazało się wdanie włoskie "Watykańskiego labiryntu"

Kliknij "lubię to" - W cieniu San Pietro fan page na Facebook

czwartek, 14 lipca 2016

162. Vatileaks 2 zakończył się. Skandale pozostały...


Dnia 7 lipca 2016 roku w Watykanie zakończył się proces Vatileaks 2. Trybunał Państwa Watykańskiego wydał dwa wyroki skazujące i uniewinnił trzy osoby. Dwaj włoscy dziennikarze – Gianluigi Nuzzi i EmilianoFittipaldi (autorzy książek o nowych finansowych skandalach watykańskich) zostali uniewinnieni, ponieważ sąd watykański stwierdził wobec nich swoją niekompetencję terytorialną. Uniewinniony został także informatyk Nicola Maio.

Dwoje "czarnych bohaterów" całego skandalu - hiszpański ksiądz Lucio Angel Vallejo Balda oraz jego włoska doradczyni Francesca Chaouqui, zostali skazani. Vallejo Balda na 18 miesięcy, a  Chaouqui na 10 miesięcy w zawieszeniu. Oboje byli pracownikami Prefektury Spraw Ekonomicznych, powołanymi z woli papieża Franciszka w ramach reform watykańskiego systemu ekonomicznego. Do końca trudno naprawdę zrozumieć co chcieli oni osiągnąć wynosząc poza Mury informacje wrażliwe i przekazując je włoskim dziennikarzom, i jakie interesy nimi kierowały. W trakcie trwania procesu wyszła na jaw również ich relacja prywatna i pikantne dialogi na WhatsApp.

Innego zakończenia nie można było się spodziewać, bo przyniosłoby szkodę Watykanowi. Jak tłumaczył rzecznik prasowy - ojciec Federico Lombardi: „Ten proces musiał zostać wytoczony, bo od trzech lat wwatykańskim kodeksie karnym istnieją przepisy dotyczące wycieku dokumentów”, które przez Motu Proprio wprowadził papież Franciszek.
Z drugiej jednak strony - choć to nie zostało powiedziane - skazanie dziennikarzy zaszkodziłoby wizerunkowi Bergoglia, któremu zarzucanoby krępowanie wolności słowa.
Wyroki skazujące też zostały wydane "w duchu sprawiedliwości i łagodności", praktycznie za zdradę Stolicy Apostolskiej i jej władcy.

W czasie prawie ośmiu miesięcy odbyło się 21 rozpraw, a efekt procesu jest jeden: cała uwaga mediów skupiła się na nim, puszczając prawdziwe afery watykańskie w zapomnienie.

W Watykanie bez zmian...

Jeżeli wybuchnie Vatileaks 3, praktycznie będziemy musieli pisać i słuchać o tym samym: malwersacje, nadużycia finansowe, pranie pieniędzy, niejasne interesy, podejrzane koneksje, chciwość i hipokryzja. Tylko ile można...

Agnieszka Zakrzewicz z Rzymu

Vatileaks 2

Konferencja z Gianluigim Nuzzim w Stowarzyszaniu Dziennikarzy Zagranicznych w Rzymie

160. W Kurii Rzymskiej bez zmian - Vatileaks 2 i pedofilia 

156. Vatileaks 2 – czy Watykan wytacza proces dziennikarzom?

155. Vatileaks 2. Znowu skandale w Watykanie

Vatileaks 1

75. Vatileaks? - czyli "Jego Świątobliwość. Tajne dokumenty Benedykta XVI" Gianluigiego Nuzziego 

80. Vatileaks i proces papieskiego kamerdynera – rozmowa z watykanistą Sandro Magister* 

77. Kto chce ustrzelić Benedykta XVI

85.Dlaczego Benedykt XVI abdykował? – masoneria, Opus Dei i lobby homoseksualne w Watykanie

83. Abdykacja Benedykta XVI: jaka będzie przyszłość byłego papieża

131. Kardynałowie nie chcą być biedni

106. Dlaczego dyrektor i wicedyrektor banku watykańskiego IOR - Paolo Cipriani i Massimo Tulli - zrezygnowali ze stanowisk?

 

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.